IIA | Aktualnosci | Inne Wydarzenia | Technologie oraz trendy, które mają i będą miały w najbliższym czasie znaczący wpływ na bezpieczeństwo firm.

Technologie oraz trendy, które mają i będą miały w najbliższym czasie znaczący wpływ na bezpieczeństwo firm.

Technologie oraz trendy, które mają i będą miały w najbliższym czasie znaczący wpływ na bezpieczeństwo firm.

29.10.2015

Eksperci Flowmon Networks zwracają uwagę na technologie oraz trendy, które mają i będą miały w najbliższym czasie znaczący wpływ na bezpieczeństwo firm.

1) Internet Rzeczy (Internet of Things – IoT) – wzrost popularności urządzeń w ramach Internetu Rzeczy zwiększa możliwości cyberprzestępców. W najbliższym czasie coraz więcej urządzeń nas otaczających będzie miało swój dostęp do firmowej czy domowej sieci i baz danych. To będzie wymagało nowego podejścia do kwestii zarządzania bezpieczeństwem.

2) BYOD (Bring Your Own Deviece) – jednym z głównych zagrożeń mobilnych

Dla administratorów sieci i specjalistów bezpieczeństwa jednym z największych wyzwań jest trend BYOD. Mobilne urządzenia wykorzystywane do pracy często są najsłabszym ogniwem systemów bezpieczeństwa IT i łatwym wejściem do danych firmowych chętnie wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

3) Zagrożeni coraz mniejsi – konieczność ponoszenia coraz większych inwestycji w bezpieczeństwo IT także przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Duże firmy dotychczas częściej były celem ataków, ale to zaczyna się zmieniać. Rośnie ilość i jakość zabezpieczeń systemów IT i mimo że cyberprzestępcy stosują coraz bardziej wyrafinowane metody to także systemy zabezpieczeń rozwijają się odpowiadając na nowe zagrożenia. Często okazuje się, że łatwiejszym „łupem” mogą być mniejsze firmy, które mają słabsze i często przestarzałe zabezpieczenia.

4) Ataki DDoS – stale zagrożeniem dla firm

Ze względu na destrukcyjny charakter takich ataków i względną łatwość wpływania na sieć, ataki DDoS stały się szczególnie niepokojącym narzędziem cyberprzestępców. W wyniku takich ataków, przedsiębiorstwa, firmy telekomunikacyjne i administracja centralna zmagają się ze stratami finansowymi, utratą reputacji oraz zagrożeniem bezpieczeństwa IT.

5) Defensywne podejście nie wystarczy. Proaktywność wyznacza nową erę bezpieczeństwa cybernetycznego.

W ostatnim raporcie Gartnera o trendach technologicznych w 2016 r. stwierdzono, że „złożoność cyfrowego biznesu i algorytmicznej gospodarki, w połączeniu z rozwijającym się „przemysłem hackerskim” znacznie zwiększa zakres zagrożenia dla organizacji. Poleganie na ochronie styku sieci firmowej z internetem i polityce bezpieczeństwa jest niewystarczające.

Źródło

Wszystkie w/w trendy, jak również analizy wcześniej publikowanych raportów na stronach IIA Polska wskazują na coraz większą potrzebę zwrócenia szczególnej uwagi na ryzyka w obszarze IT oraz bezpieczeństwa informacji.

Zachęcamy Państwa do stałego monitorowania naszych wiadomości oraz do uczestnictwa w wydarzeniach związanych z audytem IT i bezpieczeństwa informacji.

Na zbliżającej się XI Konferencji POLCAAT, zostaną omówione m.in. tematy dotyczące:

  • Ataki APT (Advanced persistent threat) - czy dotychczasowe podejście do bezpieczeństwa wystarczy?;
  • Panel ekspertów dot. stanu i kierunków rozwoju zagrożeń;
  • Wyniki kontroli NIK w obszarze bezpieczeństwa informacji oraz cyber-bezpieczeństwa;
  • Stan cyberbezpieczeństwa RP;
  • Panel ekspertów dot. stanu bezpieczeństwa RP oraz działań naprawczych;
  • Dobre praktyki budowy oraz doskonalenia Systemów Bezpieczeństwa;
  • Rola audytu wewnętrznego w budowie, utrzymywaniu i rozwoju Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji oraz Systemu Zarządzania Ciągłością Działania.

Więcej o wydarzeniu

 

To prevent automated spam submissions leave this field empty.